PUR vahust

Polüuretaanvaht või PUR vaht (polyurethane) tähendab keemilises terminoloogias termoreaktiivset polümeeri, mida saadakse kahe komponendi segunemisel: komponent “A”- polüool ning komponent “B”- isotsionaat. Nende kahe komponendi segunemisel tekib reaktsioon, mille tõttu komponendid muutuvad vahuks ning moodustub poorse struktuuriga aine.

PUR vahu struktuur võib olla nii lahtise kui ka kinnise pooriga. Füüsikaliste omaduste alusel tähendab PUR vaht gaasiga täidetud vahtplasti, mis konstruktsioonidele peale kandmisel moodustab ühtlast vahust kihti, mis tänapäeval on kõige kaasaegsem ning samas soojus- ja helikindlaim materjal. Lisaks parandab kinnise pooriga vaht auru- ja niiskustõkke omadusi.

Пенополиуретан с закрытыми порами

Suletud pooridega PUR vaht (closed cells PUR foam) tihedusega 30-40 kg/m3 on tugeva struktuuriga isolatsioon, mis on tunduvalt madalama soojusjuhtivusega kui klassikalised soojustusmaterjalid.

Tänu sellisele omadusele on võimalik saavutada vajalik piirdetarindite soojusläbivus (U- väärtus, W/(m2∙K)) õhema kihiga. Suletud poor ei vaja auru ja tuuletõkke pagaldamist, sest need omadused saavad täidetud vahu kihiga. Suletud pooriga vahtu saab kasutada alates vundamendist kuni katuseni.

Пенополиуретан с открытыми порами

Avatud pooridega PUR vahu (open cells PUR foam) tihedus jääb vahemikku 7-15 kg/m3 kohta. See vahutüüp on kergem ja kohevam, kui suletud pooriga vaht ning klassikalistest soojusmaterjalidest on see mõnevõrra soojem.

Avatud poori kohevuse ja pehme struktuuri tõttu on see ka hea heliisolaator (10 cm umbes 50 dB). Lisaks kuna avatud pooriga vaht on hingav, sobib see ideaalselt puitkonstruktsioonide soojustamiseks. Puidu loomulisel paisumisel ning kokkutõmbumisel mõrasid soojustusvahtu ei teki.

Erinevalt suletud pooriga vahust on sellel siiski vajalik auru- ja tuuletõkke kiht. See vaht sobib ideallselt kasutamiseks alates põrandast kuni laeni.

PUR Vahu Omadused

PUR vaht on tänapäeval üks perspektiivsemaid isolaatoreid, mille sünteetiline kivistunud vahu kvaliteet ületab paljude klassikaliste materjalide omadusi. PUR vahul on poorne struktuur, mida iseloomustab madal soojusjuhtimine, vastupidavus, loodussõbralikus ning pikk kasutusaeg. Pealegi tänu omapärasele paigaldusmeetodile ei teki selles liitekohti ning see tagab ideaalse soojuskihti ja õhutiheduse.

Säästate aega – Tööprotsess on kiire ning kvaliteetne.

Jäätmevaba – Tuleme oma seadmetega ja toorainetega ning töö lõpetamisel ülejääke ei jää.

Ilma liitekohtadeta – Ühtlaselt soojustatud pind on soojapidav ning külmasilla vaba.

Parem tulemus väiksema kihiga – PUR vahtu saab paigaldada õhema kihina, omades traditsioonilistest materjalidest paremat isolatsioonivõimet.

Säästab küttekuludelt – Hea soojuspidavus ja -juhtivus tagab madalamad kulud nii talvel kui ka suvel.

Parim lahendus keerulistes tingimustes – Erinevad PUR vahu paigaldamise meetodid annab ligipääsu ka raskemini ligipääsevatesse kohtadesse.

Võta meiega ühendust e-maili või telefoni teel!

Purup OÜ

purup.info@gmail.com

tel.: +372 552 2140

Тел.: +372 5811 2400

Ajaloost

1930-е гг. Лаборатория химической промышленности (I. G. Farben Laboratories) в Леверкузене, западная Германия, при поддержке нацистского правительства страны, усердно стремилась разработать новые синтетические материалы в дополнение к химическим веществам (отсюда и печально известный Циклон Б). Следуя запатентованному методу производства синтетического каучука (нитрильного каучука) в 1934 году (Эрих Конрад, Эдуард Чункур), следующий крупный прорыв произошел в 1937 году. А именно, доктору Отто Байеру (1902–1982) удалось разработать процесс полиприсоединения диизоцианата. Благодаря его открытию был получен новый синтетический полимер - полиуретан.

Относительно простой метод производства полиуретана (polyurethane – PU или PUR) и универсальность продуктов быстро дали ему множество применений. Во время мировой войны все внимание, конечно же, было сосредоточено на военной промышленности. Как полимер, обладающий высокой устойчивостью к химическим веществам, погодным условиям и механическому износу, он впервые был использован в качестве лака для защиты металла, дерева и кирпичной кладки. Кроме того, ткани пропитывались полиуретаном, например, чтобы сделать их устойчивыми к иприду (горчичный газ, используемый в качестве химического оружия).

Впервые полиуретан появился на рынке в 1948 году в США. Это был жесткий пенопласт, используемый в качестве изоляционного материала. Спустя год синтетические полиуретановые каучуки были представлены потребителю как в США, так и в Германии. Однако с середины 1950-х годов начался триумф так называемой поролоновой обивки.

Источник: Eesti Rahva Muuseum 

ru_RUРусский